srebrny24.pl

Lifestyle Blog

kiedy sadzić trawy ozdobne
Dom i Ogród

Odpowiedni moment na sadzenie traw ozdobnych

W ostatnim czasie przydomowe ogrody, ale i również strefy zieleni w miastach zostały wzbogacone o niezwykle dekoracyjne trawy ozdobne. Są one zdecydowanie roślinnością pożądaną, modną i „na czasie”, a przy tym cieszą oko i zapewniają oryginalny wygląd niejednej kompozycji zieleni.

Ilość gatunków jest wprost oszałamiająca

Ilość gatunków jest wprost oszałamiająca – rodzina traw ozdobnych liczy nawet około 11 tysięcy! Jest zatem w czym wybierać, dobierając odpowiednie rośliny ze względu na upodobania glebowe, wymagania oraz przede wszystkim wysokość. Trawy są przy tym uniwersalną roślinnością, mogą stanowić ozdobę pierwszoplanową, jak i być tłem do konkretnej kompozycji.
Ich uprawa nie wymaga większych wymagań, nawet początkujący ogrodnik powinien poradzić sobie bez problemu.
Cała sztuka polega na odpowiednim momencie zasadzenia rośliny.
I tutaj pojawia się kluczowe pytanie – kiedy sadzić trawy ozdobne?

Wymagania rośliny

Oczywiście wszystko zależy od tego jaką roślinę kupimy, większość sklepów ogrodniczych i szkółek roślin oferuje trawy dostępne w doniczkach. Dzięki temu można je sadzić do gruntu praktycznie przez większą część roku. Jednak, aby zapewnić roślinie bezpieczeństwo przed przymrozkami oraz odpowiedni czas na ukorzenienie w gruncie, zalecane jest sadzenie traw wiosną. Właśnie wtedy, każda trawa zdąży wytworzyć tak silny system korzeniowy, że poradzić sobie w trakcie trudniejszych warunków panujących w okresie zimowym.
Kiedy sadzić trawy ozdobne? W takim momencie wiosny, żeby dać im czas oraz żeby móc zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża, szczególnie w początkowym okresie adaptacji w nowym środowisku.

Co robić na jesień?

Jeżeli natomiast dostaniemy kępę trawy jesienią, nie będziemy oczywiście czekać z posadzeniem jej do gruntu aż do wiosny. Mijałoby się to z celem i jakimkolwiek sensem. Najprostszym sposobem jest w takiej sytuacji, zaraz po posadzeniu traw przykryć ściółką – liście z drzew idealnie się nadadzą do tego typu zabiegu. Innym łatwym do pozyskania surowcem idealnie się nadającym do wykonania ściółki jest słoma, a nawet siano – z własnej, skoszonej wcześniej trawy. Ściółkowanie zapewni wtedy odpowiednią ochronę przed ewentualnym wymarzaniem rośliny.
Sadzenie traw potrafi urozmaicić niejedną kompozycję w ogrodzie, dobierając odpowiednie trawy np. miskanty, kostrzewy czy trawy pampasowe zapewnimy sobie ciekawy wygląd przestrzeni zielonej, cieszący oko również w okresie zimowym – tu jako suszona kompozycja.
Czas, który mówi nam kiedy sadzić trawy ozdobne to zatem prawie cały rok, z naciskiem na największą atrakcyjność wiosny, wszak to najpiękniejsza pora roku, która daje życie wszystkim roślinom.