srebrny24.pl

Lifestyle Blog

kiedy sadzić trawy ozdobne
Dom i Ogród

Odpowiedni moment na sadzenie traw ozdobnych

W ostatnim czasie przydomowe ogrody, ale i również strefy zieleni w miastach zostały wzbogacone o niezwykle dekoracyjne trawy ozdobne. Są one zdecydowanie roślinnością pożądaną, modną i „na czasie”, a przy tym cieszą oko i zapewniają oryginalny wygląd niejednej kompozycji zieleni.

Ilość gatunków jest wprost oszałamiająca

Ilość gatunków jest wprost oszałamiająca – rodzina traw ozdobnych liczy nawet około 11 tysięcy! Jest zatem w czym wybierać, dobierając odpowiednie rośliny ze względu na upodobania glebowe, wymagania oraz przede wszystkim wysokość. Trawy są przy tym uniwersalną roślinnością, mogą stanowić ozdobę pierwszoplanową, jak i być tłem do konkretnej kompozycji.
Ich uprawa nie wymaga większych wymagań, nawet początkujący ogrodnik powinien poradzić sobie bez problemu.
Cała sztuka polega na odpowiednim momencie zasadzenia rośliny.
I tutaj pojawia się kluczowe pytanie – kiedy sadzić trawy ozdobne?

Wymagania rośliny

Oczywiście wszystko zależy od tego jaką roślinę kupimy, większość sklepów ogrodniczych i szkółek roślin oferuje trawy dostępne w doniczkach. Dzięki temu można je sadzić do gruntu praktycznie przez większą część roku. Jednak, aby zapewnić roślinie bezpieczeństwo przed przymrozkami oraz odpowiedni czas na ukorzenienie w gruncie, zalecane jest sadzenie traw wiosną. Właśnie wtedy, każda trawa zdąży wytworzyć tak silny system korzeniowy, że poradzić sobie w trakcie trudniejszych warunków panujących w okresie zimowym.
Kiedy sadzić trawy ozdobne? W takim momencie wiosny, żeby dać im czas oraz żeby móc zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża, szczególnie w początkowym okresie adaptacji w nowym środowisku.

Co robić na jesień?

Jeżeli natomiast dostaniemy kępę trawy jesienią, nie będziemy oczywiście czekać z posadzeniem jej do gruntu aż do wiosny. Mijałoby się to z celem i jakimkolwiek sensem. Najprostszym sposobem jest w takiej sytuacji, zaraz po posadzeniu traw przykryć ściółką – liście z drzew idealnie się nadadzą do tego typu zabiegu. Innym łatwym do pozyskania surowcem idealnie się nadającym do wykonania ściółki jest słoma, a nawet siano – z własnej, skoszonej wcześniej trawy. Ściółkowanie zapewni wtedy odpowiednią ochronę przed ewentualnym wymarzaniem rośliny.
Sadzenie traw potrafi urozmaicić niejedną kompozycję w ogrodzie, dobierając odpowiednie trawy np. miskanty, kostrzewy czy trawy pampasowe zapewnimy sobie ciekawy wygląd przestrzeni zielonej, cieszący oko również w okresie zimowym – tu jako suszona kompozycja.
Czas, który mówi nam kiedy sadzić trawy ozdobne to zatem prawie cały rok, z naciskiem na największą atrakcyjność wiosny, wszak to najpiękniejsza pora roku, która daje życie wszystkim roślinom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *