srebrny24.pl

Lifestyle Blog

Lifestyle

AdBlue – co to jest i po co go używać?

O płynie AdBlue zrobiło się głośno w czasie, gdy wprowadzono normę Euro 6, redukującą dopuszczalną ilość emitowanych przez samochody zanieczyszczeń. Sam płyn AdBlue nie jest dodatkiem do paliwa, nie ma też koloru niebieskiego, jak może sugerować jego nazwa. Czym dokładnie jest i po co właściwie go używać?

Czym jest płyn AdBlue?

AdBlue to nic innego jak płyn oczyszczający spaliny. Dzięki niemu możemy zmniejszyć ich ilość, która emitowana jest do atmosfery. Płyn AdBlue składa się z:

– mocznika (32,5%),

– wody demineralizowanej (67,5%).

Wiele osób błędnie uważa, że AdBlue jest dodatkiem do paliwa, tymczasem w rzeczywistości jest to osobny płyn, który należy wlać w odpowiednim miejscu. Najczęściej wlew AdBlue znajduje się obok wlewu paliwa, pod maską lub w bagażniku. Zabezpieczony jest charakterystyczną, niebieską nakrętką.

Jak działa płyn AdBlue?

Wiadomo już, co to jest AdBlue, pozostaje jednak pytanie, jak właściwie działa ten płyn? Otóż uwalniany jest w niewielkich ilościach podczas jazdy samochodem, rozkładając szkodliwy tlenek azotu na amoniak i dwutlenek węgla. Spaliny trafiają następnie do układu selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), w którym większość tlenków azotu zamienia się w nieszkodliwy azot i wodę. Płyn AdBlue możemy kupić na stacjach benzynowych, tak samo, jak paliwo. Jest również dostępny w gotowych opakowaniach, można go nabyć w dedykowanych sklepach. Najtańszy płyn AdBlue kosztuje około 2 zł za litr, choć oczywiście ostateczna cena zależy od jego marki. Warto jednak mieć świadomość, co to jest AdBlue i wiedzieć, że wszystkie płyny mają dokładnie taki sam skład.

W jakich samochodach są zbiorniki na płyn AdBlue?

Wszelkie pojazdy, które spełniają normę Euro 6, muszą być wyposażone w zbiorniki na AdBlue. Posiada je większość aut z silnikiem Diesel, które zostały zarejestrowane jako nowe po 2015 roku. Ponadto, znani producenci samochodów stawiają właśnie na ekologiczną jazdę, której elementem jest zmniejszenie emisji spalin. Dlatego też, kupując samochód nowy lub używany, warto upewnić się, czy posiada on zbiornik AdBlue. Kupując pojazdy z zagranicy, zwracajmy uwagę nie tylko na to, jak sprowadzić auto, lecz przede wszystkim, czy pojazd spełnia określone normy. Gdzie kupić auto z zagranicy? Chcąc nabyć sprawdzony pojazd, warto zapoznać się z ofertą https://carforfriend.pl. Warto przy tym mieć świadomość, że zakup pojazdu przyjaznego środowisku naturalnemu pomaga nie tylko w ochronie przyrody, lecz również nas samych. Sam koszt płynu AdBlue nie jest wysoki, zatem dobrze jest nabyć samochód, który posiada tego typu mechanizm oczyszczania spalin.