srebrny24.pl

Lifestyle Blog

jak zrobić piniatę
Lifestyle

Jak zrobić piniatę?

Piniata (hiszp. piñata) to specjalnie przygotowana kula (lub inny kształt), wypełniona cukierkami, drobnymi zabawkami, czy konfetti. Zabawa w piniatę wywodzi się z krajów latynoskich, jednak coraz częściej gości ona na przyjęciach na całym świecie. Polega ona na rozbiciu wspomnianej kuli specjalną pałką lub kijem tak, aby wysypała się z niej cała zawartość, a dodatkowym utrudnieniem jest też fakt, że osoba rozbijająca piniatę ma na oczach przepaskę.

Jak zrobić piniatę?

Gotowe piniaty w sklepach mogą kosztować od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 zł, w zależności od wielkości i kształtu. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić, warto spróbować wykonać piniatę samemu w domu. Może to być świetna zabawa dla dzieci, ale można też ją zrobić samemu w ramach niespodzianki dla dziecka (albo dla dorosłego – bo czemu nie? 😉 ).

Będziesz potrzebować:
– gazety
– mąkę
– wodę
– nożyczki
– balon
– dwie miski
– bibułę
– sznurek
– taśmę naprawczą.

Jak przygotować?

W pierwszym kroku należy nadmuchać balon i umieścić go w jednej z misek. Teraz rwiemy (lub tniemy) gazety na mniejsze kawałki. W drugiej misce tworzymy mączny klej – mieszamy mąkę z wodą mniej więcej w proporcjach 1:1. Mikstura powinna mieć konsystencję gęstej śmietany, jeśli jednak wyszła zbyt rzadka, należy dodać trochę mąki, a jeśli zbyt gęsta – trochę wody. Zamiast takiego kleju można również użyć kleju wikol lub introligatorskiego wymieszanego z wodą w proporcji 1:1. W kolejnym kroku kawałki gazety maczamy w przygotowanej przez nas mieszance i obklejamy nimi balon, w miejscu wiązania zostawiając otwór, który później posłuży do wsypania słodyczy lub innych drobnych podarków. Balon powinien być obklejony minimum trzema warstwami papieru, żeby nasza piniata zachowała swój kształt. Po wykonaniu tego zadania, balon zostawiamy do wyschnięcia minimum na całą noc, a najlepiej na 24 do 48 godzin. Kiedy całość jest już sucha, możemy przebić i wyciągnąć balon, a do środka kuli wsypać nasze podarunki. Teraz kilka centymetrów poniżej otworu robimy dwa mniejsze otworki po przeciwległych stronach, przez które przeciągamy sznurek. Żeby piniata zbyt szybko nie zerwała się ze sznurka, możemy wykonać na nim kilka supełków w okolicach otworów lub zabezpieczyć je taśmą. Teraz zaklejamy otwór i możemy przystąpić do dekorowania. Tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia! Możemy ozdobić piniatę zwykłymi kolorowymi frędzelkami z bibuły lub pokusić się na coś trochę bardziej skomplikowanego – na przykład stworzenie piniatowej piłki nożnej. Można też wcześniej przygotować sobie więcej baloników (mogą być różnych rozmiarów) i połączyć je w celu uzyskania kształtu innego niż kula – na przykład bałwanka lub zwierzątka.

Teraz naszą piniatę wieszamy na przykład na gałęzi drzewa i… gotowe! Miłej zabawy!