srebrny24.pl

Lifestyle Blog

kalibracja alkomatu
Lifestyle

Jak się kalibruje alkomat ?

Kalibracja to proces kontroli i optymalizacji, który konfiguruje oprogramowanie alkomatu. W normalnym użytkowaniu, każdy alkomat z czasem ulega rozkalibrowaniu, co oznacza, że po pewnym czasie nie wyświetla już prawidłowych wyników. Dlatego urządzenia te muszą być poddawane regularnej kalibracji, podczas której dane referencyjne są zerowane.

Częstotliwość wykonywania kalibracji zależy od wielu czynników m.in. od modelu, intensywności użytkowania, wieku urządzenia oraz warunków przechowywania. Kalibracja wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy technicznej. Alkomat jest najpierw poddawany pewnym testom w celu określenia jego skuteczności. Jeśli wyniki odbiegają od rzeczywistości, oprogramowanie jest resetowane i ponownie ustawiane są początkowe wartości nominalne.

Kalibracja odbywa się za pomocą specjalnych symulatorów. Próbka wzorcowa o stałym, z góry określonym stężeniu alkoholu jest umieszczana w urządzeniu, które w tym czasie znajduje się w trybie serwisowym. Celem tej procedury jest określenie prawidłowej odpowiedzi układu pomiarowego na stężenie objętościowe w próbce wzorcowej.

Kalibracja alkomatu

W zależności od modelu alkomatu kalibracja powinna być wykonywana co 6-12 miesięcy lub co 200-350 testów. Jeśli kalibracja nie zostanie przeprowadzona w odpowiednim czasie, może dojść do uszkodzenia czujnika. W takim przypadku nie można udzielić gwarancji na urządzenie, a koszty kalibracji wzrosną ze względu na zakup nowego czujnika. Alkomat jest czułym i profesjonalnym urządzeniem, na którego działanie może mieć wpływ np. temperatura ciała osoby badanej. Niewłaściwe użytkowanie urządzenia może przyspieszyć konieczność kalibracji, np. jeśli pomiar dokonywany jest bezpośrednio po spożyciu alkoholu, a stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu znacznie przekracza zakres pomiarowy. Może to doprowadzić do rozkalibrowania alkomatu lub nawet do jego trwałego uszkodzenia. Regularna kalibracja gwarantuje, że wskaźnik na urządzeniu podaje prawidłowe wartości niezależnie od tego, kiedy urządzenie zostało zakupione.

Nasze laboratorium

Nasze laboratorium kalibrujemy.pl wyposażone jest w najwyższej klasy sprzęt w którym zajmujemy się kalibracją alkomatów. Dysponujemy również pełnym asortymentem części zamiennych do wszystkich napraw, zarówno gwarancyjnych jak i pogwarancyjnych. Naprawiamy wszystkie alkomaty – również te nie zakupione u nas. Wszystkie naprawy są przeprowadzane w możliwie najkrótszym czasie. Testujemy wszystkie alkomaty przed ich sprzedażą, więc możesz być pewien, że otrzymujesz w pełni funkcjonalny produkt.