srebrny24.pl

Lifestyle Blog

wady i zalety reklamy
Lifestyle

Wady i zalety reklamy

Reklama weszła już tak głęboko w nasze życie, że trudno nam już nawet wyobrazić sobie sytuację, gdyby jej nie było. Można powiedzieć, że to znak czasów, w jakich przyszło nam żyć i musimy ten stan rzeczy po prostu zaakceptować, niezależnie od tego, czy się to komuś podoba, czy też nie bardzo. Reklamę mamy dosłownie wszędzie: w prasie, w telewizji, w radiu, w internecie, na ulicach – w postaci różnego rodzaju szyldów, tablic, neonów czy potykaczy. Do tego jeszcze dochodzą tzw. gadżety reklamowe, czyli rzeczy użytkowe, na których umieszcza się napisy reklamowe. Nawiasem mówiąc, ludzie uwielbiają otrzymywać takie gratisy., bo przecież kawa z kubka z napisem promocyjnym smakuje tak samo jak z tego, który został zakupiony w sklepie.

Wady i zalety reklamy

Skoro już jesteśmy przy tym temacie, to jeszcze wyjaśnijmy, w jaki sposób tworzy się każdy komunikat reklamowy, bo może komuś akurat taka wiedza się przyda. Otóż, tworzy się go wg schematu AIDA. To skrót od czterech angielskich słów: attention, interest, desire i action. Otóż, reklama ma zwrócić uwagę odbiorcy na dany produkt, następnie ma go nim zainteresować. Kolejny etap to sprawienie, że odbiorca zapragnie posiadać reklamowany produkt i ostatecznie kupi go.
Na rynku mamy wiele firm, które zajmują się zawodowo reklamą, więc każdy, kto potrzebuje reklamy, ma realne szanse na to, żeby ją zamówić. Może to być jakiś pojedynczy komunikat reklamowy, ale może to być również cała kampania. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki produkt potrzebny jest zamawiającemu. Dodajmy przy tym jeszcze cenną uwagę, że tylko dobrze zrealizowana reklama ma sens, więc trzeba na nią wyłożyć określone środki.

Reklama – za i przeciw

Teraz w takim razie pora na wyjaśnienie, jakie są wady i zalety reklamy. Zacznijmy może od zalet reklamy. Przede wszystkim to skuteczny sposób na promocję. Reklama pozwala wyjść do potencjalnych klientów z produktem. Po drugie, reklama jest wszędobylska, a więc tym samym można w różnych miejscach jednocześnie promować ten sam produkt, co ewidentnie zwiększa jej skuteczność. Po trzecie, reklamę można wykorzystać praktycznie w każdym obszarze naszego życia. Od jakiegoś czasu nawet szkoły musiały postawić na nią, bo w przeciwnym wypadku nie miałyby kogo uczyć.
A wady reklamy? No cóż, reklama wdziera się we wszystkie sfery naszego życia i to na pewno wielu z nas irytuje. Czasami można wręcz odnieść wrażenie, wszyscy wokół coś reklamują. Innymi słowy mówiąc, przeciętny Kowalski może mieć dość. Inną wadą jest też to, że reklama czasami bywa po prostu źle zrealizowana. I jeszcze jeden minus : zbyt duże koszty.
Wady i zalety reklamy w zasadzie powinniśmy rozpatrywać w odniesieniu do każdego rodzaju reklamy, bo przecież każdy ma swoją specyfikę.