Nie da się ukryć, że to właśnie blacha perforowana jest coraz częściej wykorzystywana do wykonania z niej elewacji budynku. Blachy elewacyjne posiadają funkcję ochronną, ponadto sprawdzają się jako dekoracja. To właśnie panele elewacyjne wykonane z blachy perforowanej stały się symbolem nowoczesnego wzornictwa. Chcesz osiągnąć odważne i innowacyjne wykończenie budynku? A może w Twoim stylu są te bardziej eleganckie i stonowane? Blacha perforowana pozwoli Ci osiągnąć przeróżne wykończenie z którego na pewno będziesz zadowolony.
Charakterystyka i zastosowanie blachy perforowanej w budownictwie
Najpopularniejszym zastosowaniem blachy perforowanej w budownictwie jest wykorzystanie jej do elewacji. Zarówno nowoczesne biurowce, jak i galerie handlowe czy budownictwo mieszkaniowe zdobione są przez blachy elewacyjne. Ogromną zaletą blachy perforowanej jest fakt, że można dopasować wzór do stylizacji oraz oczekiwań dotyczących rozwiązań wzorniczych. Ponadto te blachy są łatwe w montażu, trwałe oraz jakościowe, możesz je zakupić między innymi w sklepie Perfopol. Wybierając blachę perforowaną jako elewację z pewnością sprawisz, że budynek będzie się wyróżniał. Blachy są również często wykorzystywane jako kasetony sufitowe oraz sufity podwieszane. Ponadto dzięki ich właściwościom dźwiękoszczelnym są również
Co warto wiedzieć o blachach perforowanych?
Blacha perforowana jest to surowiec, który bardzo dobrze komponuje się z innymi materiałami podczas wykończenia budynków. Tak naprawdę to już sam proces perforowania blachy daje nieograniczone możliwości w formowaniu kształtów i form. Taką blachę, dzięki temu, że jest podatna na wszelkie obróbki blacharskie, można ciąć, prostować, giąć oraz zgrzewać. Pozwoli to na uzyskanie upragnionego efektu końcowego. Ponadto blacha perforowana może również stanowić element dekoracyjny, który architekt może dołączyć do całości poprzez odpowiednie projektowanie. Niektóre realizacje łączą ze sobą kilka rodzajów perforacji i blachy pełnej.
Jak wykonać taką elewację?
Blacha perforowana jest układana na stojący rąbek identycznie jak na dachu, aby wykonać elewację na budynku. To właśnie dekarze lub firmy specjalizujące się w tego typu wykończeniach najczęściej to robią. Często najbardziej problematyczne jest wyrobienie rąbka na blaszanej elewacji w dokładnie tej samej linii, co na dachu. Zdarza się tak najczęściej gdy połacie mają kilka różnych stopni nachylenia. Takie panele są mocowane za pomocą klipsów lub wkrętów do drewnianego lub metalowego rusztu, uwzględniając przy tym wentylacyjną pustkę powietrzną.