srebrny24.pl

Lifestyle Blog

pierwszy dzień w nowej pracy porady
Lifestyle

Jak poradzić sobie w pierwszy dzień w nowej pracy?

Sytuacja na rynku pracy w ostatnich miesiącach nie napawa optymizmem. Wiele osób z przyczyn od nich niezależnych musiało zmienić miejsce zatrudnienia. Nowe otoczenie, współpracownicy oraz obowiązki to duży stres, z którym pracownik musi sobie poradzić. Istnieje jednak kilka zasad, których przestrzeganie ułatwia tranzyt w nowe środowisko pracy.

Pierwszy dzień w nowej pracy

Nie ma w tym nic zaskakującego, że nowy współpracownik budzi ciekawość „starych” pracowników. Staje się on obiektem obserwacji oraz licznych dyskusji. Ważne jest, żeby nowa osoba pojawiająca się w danym zespole dobrze się przygotowała. W końcu dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Jeżeli chodzi o pierwszy dzień w nowej pracy porady zwykle są takie same. Najważniejsze jest dowiedzenie się wszystkiego, co możliwe o nowej firmie oraz zadaniach, które przyjdzie nam wykonywać. Najlepiej w tym celu przestudiować stronę internetową pracodawcy oraz zapoznać się z opiniami w sieci. Równie ważne jest nasze nastawienie. Do nowych ludzi należy podchodzić z szacunkiem i życzliwością. Przedstawiając się, można powiedzieć kilka zdań o sobie. Oczywiście chodzi bardziej o informacje zawodowe, a nie rodzinne. Możemy opowiedzieć, gdzie wcześniej pracowaliśmy i czym się zajmowaliśmy. Nie zaszkodzi dodać, że cieszymy się z możliwości pracy w nowym zespole. Należy to robić jednak z wyczuciem. Najgorsze, co może przytrafić się nowemu pracownikowi, to podejrzenie, że nie jest on szczery lub że jest zwykłym pochlebcą.

Funkcjonowanie biura

W pierwszy dzień w nowej pracy warto przyglądać się funkcjonowaniu biura, jakie panują w nim zwyczaje i ogólna atmosfera. Dobrze jest zorientować się, czym zajmuje się każdy z kolegów z pokoju. Postarajmy się nie siedzieć bezczynnie. Jeżeli nie mamy jeszcze dostępu do komputera lub aplikacji, to warto zaproponować pomoc osobom z najbliższego otoczenia. Możemy zająć się porządkowaniem dokumentów lub roznoszeniem poczty. Dzięki temu poznamy lepiej środowisko, w którym będziemy pracować. Poza tym szybciej upłynie nam czas do końca dnia. Ważne jest zapamiętywanie imion nowo poznanych osób.

Rzeczą, której absolutnie nie można robić w pierwszy dzień w nowej pracy, jest załatwianie prywatnych spraw. Niemile widziane jest także proszenie o możliwość wcześniejszego wyjścia, plotkowanie i narzekanie. To, jak zostaniemy odebrani przez nowych współpracowników, pozostanie z nami przez cały okres pracy w danej firmie. Warto postarać się i stworzyć swój wizerunek osoby kompetentnej, pomocnej i życzliwej. Ułatwi nam to funkcjonowanie w nowym miejscu pracy.