srebrny24.pl

Lifestyle Blog

uczulenie na alkohol
Zdrowie

Objawy uczulenia na alkohol

Powszechnie wiadomo, że spożycie alkoholu w dużej ilości nie jest dobroczynne dla zdrowia. Po uroczystości suto zakrapianej alkoholem wiele osób zmaga się z zawrotami głowy, nudnościami czy wymiotami. W następnym dniu cierpi z powodu kaca, którego objawami są między innymi bóle głowy, osłabienie, nadwrażliwość na światło i hałas oraz dreszcze. Takie symptomy wynikają z normalnego działania alkoholu.

A co jeśli objawy zatrucia występują nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu?

Wypicie lampki wina do posiłku nie powinno powodować niepokojących objawów. Jeśli niewielka ilość alkoholu powoduje jednak u nas objawy, możemy mieć alergię na alkohol. Alergię może powodować wiele substancji zawartych w napojach alkoholowych lub substratów użytych do ich produkcji. Reakcje uczuleniowe mogą wynikać z alergii na owoce, niektóre zboża (jęczmień, żyto), ziemniaki, ryż czy drożdże. Coraz popularniejsze są w ostatnich czasach napoje kolorowe, w których możemy znaleźć również mnóstwo alergenów. Typowymi objawami uczulenia na alkohol są: zaczerwienienie spojówek, łzawienie, wodnisty katar, swędzenie, jak również wykwity skórne o charakterze pokrzywki. Przy cięższej reakcji możemy zauważyć kaszel, utrudnienie oddychania lub przełykania, przyspieszenie akcji serca oraz obniżenie ciśnienia. W niektórych przypadkach można zaobserwować pojawianie się siniaków lub guzków na ciele. Uczulenie na alkohol może prowadzić nawet do ciężkich objawów takich jak duszności, które wymagają szybkiej pomocy lekarskiej.

Reakcje alergiczne

Reakcje alergiczne rzadko występują po spożyciu czystego alkoholu, co świadczy o tym, że przyczyną alergii niekoniecznie jest sam alkohol, tylko dodatki do niego lub substancje, na których bazie został wyprodukowany. Dodatkową ważną kwestią jest to, że nie wszystkie nieprawidłowe reakcje na alkohol są wynikiem uczulenia, czyli reakcją układu immunologicznego. W pewnych przypadkach przyczyną nadwrażliwości niealergicznej są związki sufitów, histamina i tyramina. Często związki zawarte w napojach alkoholowych prowadzą do degranulacji komórek tucznych i bazofili, i w następstwie tego przyczyniają się do uwalniania histaminy. Co możemy zrobić, jeśli zauważyliśmy u siebie objawy alergiczne po spożyciu alkoholu? Pierwsze i najważniejsze to oczywiście odstawienie alkoholu, co w większości przypadków powoduje ustąpienie objawów. Przy nieznacznych, ale utrzymujących się objawach można wspomóc się lekami przeciwhistaminowymi dostępnymi w aptece bez recepty. W niektórych przypadkach konieczna będzie wizyta u dermatologa, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Jeśli jednak objawy dotyczą układu oddechowego, szczególnie przy zaobserwowaniu duszności, nie zwlekajmy z wizytą na SOR-ze.